Inauguracja na PWT

inauguracja pwt news 1

Studenci, władze i profesorowie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki 2018/2019. Po raz pierwszy w murach naszej uczelni stanęło 109 studentów.

 

Uroczysta inauguracja odbyła się 9.10.2018 i rozpoczęła się Eucharystią w Archikatedrze Wrocławskiej. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Wielki Kanclerz PWT a homilię wygłosił ks. dr Piotr Kot, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, jednego z pięciu seminariów afiliowanych do wrocławskiej uczelni teologicznej. Kaznodzieja porównał rozpoczęcie roku do drogi, jaką każdy chrześcijanin na wzór Jezusa przebywa w swoim życiu, a studiowanie musi zawsze był uczeniem się chodzenia po drodze Jezusa – na wzór Marii z dzisiejszego fragmentu Ewangelii (por. Łk 10, 38-42).

 

Po Mszy św. odbyła się w auli PWT uroczysta akademia. Rozpoczęło ją wystąpienie Rektora PWT ks. prof. dr. hab. Włodzimierza Wołyńca. Zaznaczył w nim, że uczelnia jest na drodze przemian wynikających z dwóch dokumentów: Ustawy 2.0 nazywanej Konstytucją dla Nauki, ale także Konstytucji Apostolskiej Veritatis Gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych papieża Franciszka. „Studiowanie na uczelniach kościelnych powinno się stawać przekazywaniem Gaudium Veritatis. Mówiąc o Ustawie 2.0, wierzę, że przepisy ministerialne będą zaś służyły odnowie, o której mówi papież Franciszek” – podkreślił Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Głównym punktem była immatrykulacja studentów pierwszego roku. Na kierunkach teologia i pedagogika swoją przygodę ze studiami rozpoczęło w tym roku 109 studentów oraz 12 na studiach doktoranckich z teologii.

 

Promowano także nowych doktorów teologii. Zostali nimi: ks. Michał Dulik, Paweł Beyga, ks. Michael Grütering, ks. Jarosław Furtan oraz Piotr Radzimiński. Tytuł profesora PWT otrzymał ks. dr hab. Dominik Ostrowski. Wręczono także najwyższe odznaczenie Archidiecezji Wrocławskiej – Medal św. Jadwigi Śląskiej. Został nim uhonorowany Zbigniew Szulc, wieloletni przewodniczący samorządu i koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWT. W części muzycznej wystąpił kl. Jan Kutkowski, alumn Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, który zaprezentował dwa utwory muzyczne na skrzypcach.

 

Wykład inauguracyjny „Teologia na skrzydłach wiary i rozumu” wygłosił abp senior archidiecezji wrocławskiej prof. dr hab. Marian Gołębiewski. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Wielki Kanclerz PWT ks. abp Józef Kupny. Gratulując wyróżnionym i studentom pierwszego roku podkreślił, że wielkim wyzwaniem dla teologów jest mierzyć się z rozwojem nauki i wyzwaniami za nim idącymi. Tradycyjnie inaugurację zakończyło odśpiewanie „Gaudeamus igitur”.

 

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu obchodzi w tym roku złoty jubileusz swojej powojennej działalności. W 1968 roku Stolica Apostolska uznała studia na PWT za kontynuację Wydziału Teologii Katolickiej na przedwojennym Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie uczelnia kształci studentów na trzech kierunkach: teologii, pedagogice i filozofii. W sumie jest to ok 520 studentów. W murach PWT można także uzupełniać wykształcenie na studiach podyplomowych, studium języków obcych czy kursie biblijnym. Od wielu lat działa także Uniwersytet Trzeciego Wieku im. św. Jana Pawła II.

 

 

Galeria zdjęć z uroczystości.