Slide background
Slide background

Profesor PWT w CRKŻ

Kul Centrum

W poniedziałek (17 października) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela.

Jednym z członków Rady Naukowej Centrum jest ksiądz prof. dr hab. Mariusz Rosik, nauczyciel akademicki Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Do faktu powołania nowej jednostki naukowej, edukacyjnej i kulturalnej, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym, głównie pomiędzy społecznością akademicką z Polski i Izraela, odniósł się papież Franciszek, w czasie środowej (19.10.) audiencji ogólnej.

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Potrzeba zgłębiania własnego życia, dotyczy również całych narodów. Warto poznawać historię swojej ojczyzny, aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga. Z tego względu cieszę się, że w ubiegły poniedziałek otwarte zostało w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. Życzę, by pomagało ono dowartościować wspólne dziedzictwo, nie tylko obu religii, ale także obu narodów. Z serca wam błogosławię. – powiedział papież.

Gratulujemy księdzu profesorowi Mariuszowi Rosikowi. Życzymy owocnej pracy w ramach powołanego Centrum.

Poniżej polecamy liczne publikacje, które pojawiły się w mediach, na temat powołania Centrum i jego idei.

 

https://www.ekai.pl/franciszek-zacheca-polakow-do-poznawania-relacji-z-zydami/

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-10/kul-inauguracja-centrum-relacji-katolicko-zydowskich.html

https://www.facebook.com/HeschelKULpl

https://heschel.kul.pl/110918.html

https://www.youtube.com/watch?v=HM4R0Ax0q3g

 

Fot.: TV KUL