logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Dzieło wróciło do Wrocławia

Wybitny obraz Lucasa Cranacha „Madonna pod jodłami", po kilkumiesięcznych negocjacjach prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, został w piątek 27 lipca zwrócony katedrze wrocławskiej. Z rąk Mistra Radosława Sikorskiego dzieło odebrał bp Andrzej Siemieniewski.

Historia odzyskania „Madonny pod jodłami" nadaje się na powieść sensacyjną – powiedział Minister Sikorski. – Ta historia ciągle przypomina nam o tym, jak dramatyczne były losy polskiego dziedzictwa podczas II wojny światowej.

Według oceny historyków sztuki obraz Cranacha jest najważniejszym z odzyskanych po 1989 r. dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej. Obraz będzie jednym z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w Polsce. Podobne obrazy tego autora osiągały na aukcjach ceny ok. 6-8 mln euro.

„Madonna pod jodłami" to obraz Lucasa Cranacha starszego (1472-1553). Pochodzi z Katedry Św. Jana we Wrocławiu, gdzie znajdował się od początku XVI wieku do 1943 roku. Wtedy to w obawie przed nalotami alianckimi, dzieło zostało ukryte przez Niemców w klasztorze cystersów w Henrykowie, a następnie w Kłodzku. Po zakończeniu działań wojennych obraz powrócił do Wrocławia.

W latach 1946-1947 namalowano kopię „Madonny pod jodłami", którą podmieniono w katedrze wrocławskiej, oryginał zaś został ukradziony przez niemieckiego duchownego i nielegalnie wywieziony do Berlina. Informacja na jego temat została pozyskana przez MSZ w marcu br., co pozwoliło rozpocząć negocjacje i doprowadzić do bezwarunkowego odzyskania dzieła.

 

images/obraz_2m.jpgimages/obraz_3m.jpgimages/obraz_4m.jpg

 

Tekst i zdjęcia: Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych