logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Dlaczego wierzę?

W odpowiedzi na ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary ruszyła druga odsłona cyklu spotkań Inicjatywy Akademickiej „Fides et ratio", nazwana „Wiara pod lupą". Na spotkaniu „Dlaczego wierzę?" aulę Papieskiego Wydziału Teologicznego ponownie szczelnie wypełnili słuchacze.

Wykład inauguracyjny organizatorzy „Fides et ratio" postanowili przeprowadzić w nieco odmiennej formule. Zaproszono bowiem nie jednego, a trzech prelegentów, reprezentujących trzy wyznania chrześcijańskie: ks. Andrzej Fober (kościół ewangelicko – augsburski), Michał Bogucki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz dr hab. Stanisław Rosik (kościół rzymskokatolicki). Każdy z gości w swoim wystąpieniu opowiadał o wierze z punktu widzenia reprezentowanego wyznania, ale przede wszystkich dawał świadectwo swojej wiary i spotkania z Bogiem. Spotkanie moderował bp prof. Andrzej Siemieniewski.

Trójgłos ekumeniczny rozpoczął ks. Andrzej Fober, przenosząc słuchaczy w realia śląska cieszyńskiego, gdzie się urodził i wychował. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym nie wierzyć. Jestem Bogu wdzięczny, że mogę wierzyć i zachęcać innych do wiary – mówił ks. Fober. W inny sposób podejście do wiary opisywał Michał Bogucki, akcentując rolę piękna: Życzę wszystkim głębokiej duchowej wiedzy, duchowego doświadczenia, które czasem jest bardzo trudne i bolesne. Życzę odczuwania własnej wiary jako rzeczy pięknej. Z kolei odnosząc się do doświadczeń ze swojego życia dr hab. Stanisław Rosik tak odpowiadał na pytania zadane w tytule spotkania: wiara to zatopienie się w Bogu, które trwa od stuleci. Doświadczenie, pragnienie takiej obecności Boga – to moim zdaniem najważniejsze uzasadnienie wiary.

Tradycyjnie nie zabrakło pytań ze strony licznie zgromadzonych słuchaczy. Pojawiło się m.in. stwierdzenie, że zebrani chętnie usłyszeliby także odpowiedź na pytanie „dlaczego nie wierzę?", co z resztą zostało przewidziane w programie kolejnych spotkań w ramach cyklu „Wiara pod lupą". Ich szczegółowy plan znajduje się na stronie internetowej www.fides-ratio.pl. Tam także można osłuchać wykłady i wziąć udział w dyskusji na forum.

MW

images/fides10/fides_2d.jpgimages/fides10/fides_3d.jpgimages/fides10/fides_4d.jpgimages/fides10/fides_5d.jpgimages/fides10/fides_6d.jpgimages/fides10/fides_7d.jpgimages/fides10/fides_8d.jpgimages/fides10/fides_9d.jpgimages/fides10/fides_10d.jpgimages/fides10/fides_11d.jpgimages/fides10/fides_12d.jpgimages/fides10/fides_13d.jpgimages/fides10/fides_14d.jpgimages/fides10/fides_15d.jpgimages/fides10/fides_16d.jpgimages/fides10/fides_17d.jpgimages/fides10/fides_18d.jpg