logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Te Deum laudamus!

sancte_johannis_paule

Do istoty pamięci należy utrwalanie i przechowywanie przeszłości. Właśnie to odniesienie do przeszłości ma także niebagatelny wpływ na teraźniejszość i przyszłość. Dzięki pamięci jesteśmy zdolni do tworzenia historii i przeżywania związku z tymi wszystkimi, którzy żyli przed nami, jak również z tymi, którzy po nas przyjdą. Ta fundamentalna relacja nas kształtuje, umożliwiając identyfikację z pewnym etosem i systemem wartości. Ona nas także orientuje egzystencjalnie, definiując obszar wierności i wytyczając granice zdrady.

W jednej ze swoich książek Jan Paweł II napisał: „Pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich, zarówno na płaszczyźnie osobowej, jak i zbiorowej. Przez pamięć bowiem w psychice osoby tworzy się poniekąd i krystalizuje poczucie tożsamości".

Przez kilka ostatnich tygodni próbowaliśmy ocalić od zapomnienia całe dolnośląskie dziedzictwo nauczania papieża Jana Pawła II, publikując w serwisach internetowych Papieskiego Wydziału Teologicznego poszczególne jego osłony. Dziś przyszedł czas na swoistą rekapitulację tego naszego projektu KANONIZACJA JP2. Czyniąc to, chcemy wystawić jedyny w swoim rodzaju pomnik ku czci św. Jana Pawła II, pomnik pamięci o człowieku, w cieniu którego wielkości przyszło nam wzrastać, żyć i umierać.