Slide background
Slide background

Rok akademicki

2 0 2 0 / 2 0 2 1

Slide background
Slide background

PROCEDURY POSTĘPOWANIA

Slide background

W PRZYPADKU ZAKAŻENIA

Prof. Michael Sandel we Wrocławiu

Najpopularniejszy harwardzki wykładowca – prof. Michael J. Sandel, nazywany "współczesnym Sokratesem", przyjeżdża do Polski na zaproszenie wydawnictwa Kurhaus Publishing, Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej. Dzięki wspólnej inicjatywie będzie gościł także w stolicy Dolnego Śląska.

Czego nie można kupić za pieniądze? Co dziś oznacza termin sprawiedliwość? Ile razy bogatszy od przeciętnego obywatela może być wybitny sportowiec? Czy mamy prawo sprzedawać swoje organy? A jeśli tak – to jaka powinna być cena?

Już 9 czerwca 2014 roku w Warszawie i 11 czerwca we Wrocławiu na te pytania odpowie Prof. Michael Sandel, najsłynniejszy współczesny filozof, profesor Uniwersytetu Harvarda, którego wykłady na świecie przyciągają dziesiątki tysięcy słuchaczy. W trakcie jego wizyty do księgarni w całej Polsce trafi jego książka pt. "Przeciwko udoskonalaniu człowieka" – premiera w języku polskim.

Wykłady prof. Sandela w Polsce:

Wystąpienia zatytułowane "Czego nie można kupić za pieniądze?" odbędą się:

Warszawa: 9 czerwca 2014, godz. 18
Audytorium, Budynek Starej Biblioteki, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

 

Wrocław: 11 czerwca 2014, godz. 11.00
Politechnika Wrocławska, Strefa Kultury Studenckiej (Bud. C-18), ul. Hoene-Wrońskiego 10

Uwaga! Oba wykłady mają charakter otwarty. Na wykład w Warszawie obowiązuje wcześniejsza, darmowa rejestracja poprzez stronę Wydawcy: www.kurhauspublishing.com Na wykład wrocławski rejestracja nie jest obowiązkowa!

FanPage wydarzenia na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/826226440739946/

BIOGRAM PROFESORA MICHAELA J. SANDELA

Michael J. Sandel (ur. 1953), filozof rynku i prawa, okrzyknięty kilka lat temu przez amerykańskie media mianem "profesora oburzonych". Od 1980 roku wykłada filozofię polityczną na Wydziale Nauk Politycznych, Stosunków Międzynarodowych i Administracji Uniwersytetu Harvarda. Członek Amerykańskiej Akademii Interdyscyplinarnej Nauk (AMACAD) i Rady ds. Stosunków Międzynarodowych (CFR). Zasiadał w Radzie ds. Bioetyki Prezydenta Georga'a W. Busha. Wykładał na całym świecie (Oxford, Sorbona, Princeton, Cambridge, Washington, Chiny, Korea). W 2010 chiński Newsweek nazwał go "najbardziej wpływową zagraniczną postacią roku" w Chinach. Jego książki były nagradzane m.in. przez The Guardian, The Independent. W roku 2012 został wyróżniony przez Prospect Magazine na miejscu 21-szym światowej listy czołowych myślicieli (World Top Thinkers 2012). Jego książka pt. "Czego nie można kupić za pieniądze (What Money Can't Buy)" została światowym bestsellerem New York Times.

Od 20 lat prowadzi cykl wykładów na Harvardzie pt. "Sprawiedliwość. Jak postępować słusznie", dzięki którym zdobył sympatię studentów i popularność mediów. Gdy zaczęła go retransmitować brytyjska telewizja BBC, Sandel stał się znany na całym świecie. Jego kursy akademickie są pełne słuchaczy liczonych w tysiącach osób – w 2007 roku było ich w sumie 1115. Od 2005 jego kursy o "sprawiedliwości" są nagrywane i udostępniane w trybie online przez Harvard Extension School. Prowadzi również seminarium z zakresu etyki i biotechnologii. Sandel występował z otwartą krytyką liberalizmu wskazując moralne błędy w systemach polityki światowej dot. strategii rynkowych. Krytykował światową politykę monetarną. Polemizował z J. Rawlsem na temat teorii sprawiedliwości.

Jest autorem kilku książek, m.in. "Liberalism and the Limits of Justice" (1982), "Democracy's Discontent" (1996), "Justice. What's the right thing to do" (2010), "What Money can't buy" (2012). Zostały one przetłumaczone na 27 języków. Polskim wydawcą prof. Sandela jest Kurhaus Publishing. Dotąd ukazały się w języku polskim: "Czego nie można kupić za pieniądze" (2012) oraz "Sprawiedliwość" (2013). Ta ostatnia książka na świecie sprzedała się w sumie w 1,5 mln egzemplarzy.

RG/MW/MK