logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Śp. ks. dr Henryk Lempa

Lempa www

Biblista, lektor języka greckiego - 12 maja br. zmarł ks. dr Henryk Lempa, wieloletni wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W marcu skończył 75 lat, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela br. obchodziłby 49. rocznicę święceń kapłańskich.

Ks. dr Henryk Lempa urodził się 6 marca 1940 roku w Bieruniu Nowym (pow. Tychy). Studia teologiczne odbywał w seminarium duchownym we Wrocławiu. 24 czerwca 1966 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął roczną pracę jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie studiował najpierw na Biblicum, zdobywając w 1970 roku licencjat nauk biblijnych. Studia specjalistyczne kontynuował na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w latach 1972-73 był asystentem prof. G. Berniniego i prowadził seminarium naukowe ze Starego Testamentu. Po powrocie do diecezji został wikariuszem w parafii pw. św. Henryka we Wrocławiu.

W 1977 roku uzyskał doktorat z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako adiunkt na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu wykładał historię zbawienia, środowisko biblijne i egzegezę Nowego Testamentu oraz język grecki. Wykładał także w seminarium duchownym w Nysie oraz we wrocławskim Kolegium Katechetycznym. Był sędzią prosynodalnym, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, uczestnikiem Międzynarodowych Kolokwiów Qumranologicznych.

Msza św. w intencji śp. ks. Henryka Lempy, na którą serdecznie zapraszamy studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych PWT, zostanie odprawiona w katedrze wrocławskiej w najbliższy piątek, 15 maja br., o godz. 12.00. Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym (diec. katowicka), w sobotę, 16 maja br., o godz. 13.00.

REQUIEM AETERNAM DONA EI, DOMINE!

MW/MK