logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

50. rocznica Listu Pojednania

18.11.2015 Rocznica listu„Europa ojców założycieli a teraźniejszość kontynentu. Kardynał Bolesław Kominek: nieznany Ojciec Europy” – pod takim hasłem w dniach 26 – 28 listopada br. odbędzie się we Wrocławiu Europejski Kongres, wpisujący się w jubileusz 50. rocznicy wystosowania Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Kongres organizuje Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, przy współpracy: Archidiecezji Wrocławskiej, Urzędu Miasta Wrocławia, Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

Do pobrania (pdf):

TREŚĆ LISTU

plakat

program

 

 

Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski

Cieszę się, że 50 lat od wystosowania pamiętnych słów „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” Papieski Wydział Teologiczny zorganizował kongres poświęcony osobie i dziełu kardynała Bolesława Kominka. Ten zasłużony hierarcha erygował 100 nowych parafii w naszej archidiecezji, odbudował prawie 300 kościołów, stał u początków działalności wielu instytucji diecezjalnych oraz miał ogromny wkład w dzieło zjednoczenia Ziem Zachodnich z Macierzą. Tym bardziej jesteśmy winni Mu nie tylko upamiętnienie jego dokonań, ale przede wszystkim promocję osobowości i wartości, które wyznawał i którymi kierował się w życiu.

 

Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia

Jestem dumny, że inicjatorem Orędzia, wezwania do pojednania między narodami, był wrocławski Kardynał i że to właśnie ze stolicy Dolnego Śląska wypłynęło to wezwanie. To dla nas nie tylko przełomowe wydarzenie historyczne, ale również wciąż aktualne wezwanie do budowania wspólnoty międzynarodowej. Mam nadzieję, że zaplanowany Kongres podkreśli europejską rolę kard. Kominka, a także poruszy tematy istotne dla współczesnego wymiaru jedności kontynentu.

 

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, Rektor PWT

Postanowiliśmy zorganizować Europejski Kongres z okazji 50-lecia Listu Pojednania, ponieważ w dzisiejszym świecie, tak jak przed pół wieku, potrzebujemy konkretnych przykładów działania na rzecz pojednania, pokoju i dialogu. Postać Kardynała Bolesława Kominka jest dla nas przykładem człowieka wiernego swojemu powołaniu i misji Kościoła.