logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

1050-lecie chrztu - konferencja

chrzcielnica RoscislawiceKoło Naukowe Studentów Teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego, Samorząd Doktorantów Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz Koło Teologiczne Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego organizują wspólnie studencko-doktorancką konferencję naukową “Chrzest 1050 lat później. Chrześcijaństwo w Polsce wczoraj, dziś, jutro”. Termin zgłoszeń upływa 10 maja br.

Konferencja odbędzie się 31 maja 2016 roku (wtorek) na PWT we Wrocławiu. Poprzez udział w tej konferencji młodzi teologowie będą mieli szansę zaprezentować wyniki swoich badań naukowych, a także – włączając się w obchody tak doniosłej rocznicy – partycypować w nurcie refleksji nad stanem chrześcijaństwa na różnych jego obszarach i w różnych czasach. Tematyka jest szeroka, gdyż szerokie są też horyzonty teologiczne wynikające z faktu przyjęcia i rozwoju chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie. Aktualne przemiany światopoglądowe i społeczne wymuszają postawienie istotnych pytań o kształt chrześcijaństwa i Kościoła dziś, o przeszłość i to, czego może ona nas nauczyć, a także o to, jak może wyglądać rzeczywistość eklezjalna w przyszłości. Konferencja przyjmie formę jednodniowej sesji naukowej z wystąpieniami studentów i doktorantów.
Dla uczestników czynnych termin nadsyłania zgłoszeń (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), zawierających abstrakt (maks. 150 słów), krótki biogram oraz miejsce afiliacji, upływa 10 maja 2016 roku. Potwierdzenie zaproszenia do aktywnego udziału w konferencji zostanie przesłane najpóźniej do 15 maja br. Do biernego udziału w konferencji zaproszeni są studenci teologii i kierunków pokrewnych, a także licealiści i wszyscy zainteresowani prezentowaną tematyką.


Na zdjęciu średniowieczna chrzcielnica z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rościsławicach, jedna z nielicznych zachowanych na Dolnym Śląsku późnogotyckich bogato rzeźbionych kamiennych chrzcielnic.