Slide background
Slide background

Rok akademicki

2 0 2 0 / 2 0 2 1

Slide background
Slide background

PROCEDURY POSTĘPOWANIA

Slide background

W PRZYPADKU ZAKAŻENIA

DFN na PWT

dfn news

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku przygoda z nauką odbywa się pod hasłem „Nauka bez granic”. Przygotowaliśmy kilka bardzo ciekawych propozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Cały program XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2017 dostępny jest na stronie internetowej www.festiwal.wroc.pl.

 

Na naszej Uczelni DFN rozpoczynamy 23 września grą "PIĘKNO CZŁOWIEKA: PIĘKNO SZTUKI I PIĘKNO MIŁOŚCI. Brat Albert (Adam Chmielowski) jako nauczyciel uważności, twórczości i bezinteresownej pomocy”. Gra będzie się odbywała w obrębie Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy będą mieli do wykonania zadania, w nietypowy sposób przybliżające postać Adama Chmielowskiego (Brata Alberta), ale również dzięki dobrej zabawie integrujące grupy uczestników ze sobą (np. rodziny lub grupy znajomych, przyjaciół, studentów, seniorów z klubów), zadania i udział w grze dodatkowo ma pomóc uczestnikom odkryć pokłady własnej twórczości czy chęci pomocy. Start o 10.00 przy katedrze a zapisy do 20 września pod numerem telefonu 662 767 681 i mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W poniedziałek 25 września startujemy już o 11.00 wykładem na auli PWT „Historia Polski historią Biblii napisana”. Ks. prof. PWT dr hab. Rajmund Pietkiewicz zaprezentuje w jaki sposób historia Biblii w języku polskim wiąże się z różnymi wydarzeniami z historii Polski. Według tego klucza zostaną omówione m.in.: Psałterz floriański (XIV/XV w.), Biblia królowej Zofii (XV w.), pierwsze drukowane teksty po polsku (XVI w.), Nowy Testament królewiecki (1551-1553), Biblia Leopolity oraz Biblia Szymona Budnego (1572). Wstęp wolny.

 

Godzinę później – 25 września o 12.00 wykład dr. Roberta Goczała z Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej PWT pt. „Czy istnieje wiedza bez granic? - filozofia na temat Boga i bytów niemożliwych”. Wykład, który będzie uzupełniony prezentacją multimedialną. Wykład dotyczy tzw. wewnętrznej i zewnętrznej granicy poznawalności metafizycznej. Na potrzeby wykładu autor wprowadza definicje typów poznania (wew. i zew.) oraz bytu realnego i nierealnego, jakie przeważały w tradycji filozoficznej, zwłaszcza w scholastyce. Poprzez odpowiednią parcelację przedmiotów poznania intelektualnego stara się wykazać zasadniczą różnicę między Bogiem, który jest bytem realnym, a innymi rodzajami bytów, które są nazywane „bytami niemożliwymi” i pojawiają się w intelekcie człowieka tylko dzięki poznaniu abstrakcyjnemu. Na tej podstawie autor wykaże, jak daleko może sięgać poznanie intelektualne i co jest jego metafizyczną granicą wiedzy. Wstęp wolny.

 

W poniedziałek 25 września o 17.00 odbędą się także warsztaty „Hebrajski w 60 minut”. Uczestnicy będą mogli poznać alfabet hebrajski tak, aby po ok. godzinie nauki byli w stanie przeczytać proste słowa zapisane hebrajskim alfabetem. Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona i obowiązują zapisy pod numerem telefonu 608 203 916 oraz mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Kolejny dzień – wtorek 26 września, rozpocznie się od warsztatów „Spotkanie z Biblią - pasja i przyjemność lektury Słowa Bożego”. Warsztat rozpocznie się o godz. 11.00 w auli PWT i jest skierowany do uczniów szkół gimanazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ma za zadanie pokazać, że lektura Pisma Świętego nie musi być nużąca i poprzez zastosowanie odpowiednich metod powoduje, że kontakt z Biblią może być pasjonujący i przyjemny.

 

W samo południe w tym samym miejscu odbędzie się wykład adresowany do uczniów szkół podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalnych „Granice angielskiej Reformacji. Benedykt XVI wobec Kościoła Anglii”. Poprowadzi go ks. prof. Bogdan Ferdek z Instytut Teologii Systematycznej PWT.

 

Ostatnim dniem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Papieskim Wydziale Teologicznym jest środa 27 września. W auli PWT od 11.00 rozpocznie się spotkanie pt. „W poszukiwaniu mądrości życia - z filmem "Wszystko o człowieku". Jest to zaproszenie do refleksji nad tajemnicą człowieka i jego poszukiwaniem sensu życia. Inspirację stanowią doświadczenia młodych osób ukazane w filmie „The human experience“. Podejmują wspólną wędrówkę przez świat. Odkrywają wielkość człowieczeństwa, wartość, piękno i sens życia. Przed filmem odbędzie się krótkie wprowadzenie. Po projekcji będzie okazja do podzielenia się refleksjami. Spotkanie poprowadzi s. dr Kazimiera Joanna Wawrzynów OSU z Instytutu Nauk Społecznych PWT. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 691 303 050.