logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

W każdym mieszka Jezus

dul 01 news

Dwie nasze studentki wakacje spędzają w Afryce i Azji w ramach Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Mongolia i Etiopia odkrywają codziennie swoje oblicze i… nowe sposoby liczenia czasu.

 

„W każdym z tych ludzi mieszka Jezus, każdy z nich ma w sobie Jego cząstkę, choć na pierwszy rzut oka nie widoczną dla nas – białych katolików. Każdy z nas jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a co więcej – WSZYSCY jesteśmy JEGO DZIEĆMI!” – relacjonuje swój pobyt Magdalena Kubińska z Mongolii.

 

„Kiedy obserwuje zachowanie dzieci – tych małych rozrabiaków, tych co nie sprzątają po sobie lub tych, co w czasie zajęć przeszkadzają – czasem ciężko mi dostrzec w nich obecność Jezusa. Bywa, że i podczas Eucharystii nasuwa się pytanie: „Po co oni tu są, skoro nie słuchają Słowa Bożego?” Ale przychodzą momenty, takie jak nauka modlitwy różańcowej, przerwa w grze czy wspólny posiłek, gdzie w uśmiechu, podaniu łyżki czy w mocnym uścisku znienacka i słowem: баярлалаа* (czyt. bairchsla, tzn. dziękuję ) całe myślenie się zmienia. Głęboko w to wierzę, że tutejsi mieszkańcy: dzieci z którymi spędzamy czas czy starsi przychodzący na Eucharystię, nasycą się kiedyś na tyle, aby pozostawiać po sobie „resztki” wiary tym, których spotkają na swojej drodze”.

 

Relację i zdjęcia z pobytu z Mongolii można przeczytać tutaj.

 

Magdalena Dul jest na placówce salezjańskiej w Etiopii. Pobyt a w Afryce to nie tylko nowe miejsce, nowi ludzie i nowe doświadczenia, ale także nowy sposób liczenia czasu: „tutaj, mamy dopiero 2010 rok, ponieważ zgodnie z kalendarzem etiopskim, początek ery, czyli narodziny Chrystusa zostały wyliczone na 9 r. n.e. Co więcej, tutejszy kalendarz dzieli rok na 13 miesięcy, a pierwsza godzina dnia liczona jest nie od północy, lecz od wschodu słońca (godz. 7.00 czasu wschodnioafrykańskiego).” Czas w Etiopii płynie bardzo szybko i czas na misjach minął już półmetek.

 

Relację i zdjęcia z pobytu w Etiopii można przeczytać tutaj.

 

Przypomnijmy, że Magdalena Kubińska jest studentką teologii i pedagogiki a Magda Dul studiuje teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Polecamy nasze studentki-misjonarki modlitwie całej społeczności akademickiej PWT!