logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Nagroda im. J. Ligonia dla PWT

nagroda ligonia news 1

Bp Grzegorz Olszowski wręczył 13 września 2018 roku Śląską Nagrodę im. Juliusza Ligonia. Wśród wyróżnionych w tym roku tym laurem jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

 

Nagroda została wręczona już po raz 45. Uroczysta gala odbyła się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Nasza Uczelnia została wyróżniona w 50-lecie odnowienia struktur akademickich – za twórczy wkład i edukacyjny wysiłek w kontynuację kilkusetletniej tradycji kształcenia teologicznego we Wrocławiu, w służbie Bogu i Kościołowi.

 

Przewodniczący Kapituły nagrody ks. Arkadiusz Wuwer podkreślił, że tegoroczni laureaci reprezentują wartości, które były niezwykle istotne w życiu patrona nagrody, Juliusza Ligonia, człowieka który parał się językiem z entuzjazmem i konsekwencją, człowieka obecnego na niwie społecznej ale też człowieka świadomego swoich braków i tego, że nie jest wykształcony.

 

Galę uświetnił koncert chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach im. Ł. Różyckiego pod dyrekcją Joanny Pudlik.

 

Fundatorem Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Celem wyróżnienia jest promocja wartości chrześcijańskich i humanistycznych, patriotyzmu, etosu pracy, oddania dla Ziemi Śląskiej, jest najstarszą regionalną nagrodą w Polsce i jest przyznawana od 1963 roku.

 

W ubiegłych latach Nagrodę otrzymali m.in. Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, ks. bp Stefan Cichy, ks. prof. dr hab. Józef Pater, ks. abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół "Śląsk", s. Ewa Jędrzejak SCB, Franciszek Pieczka, Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach, Jerzy Duda-Gracz czy prof. Zbigniew Religa.

 

Juliusz Ligoń, którego imię nosi Nagroda, to śląski poeta ludowy, publicysta i polski działacz społeczny, żyjący w latach 1823-1889. Za swą działalność propolską był wielokrotnie szykanowany, utrudniano mu podjęcie stałej pracy zarobkowej i poddawano częstym rewizjom. Na ciężką sytuację materialną rodziny Ligoniów składały się również wysokie kary finansowe, przez co z żoną i sześciorgiem dzieci żył w ubóstwie. Zmarł wskutek ciężkiej choroby, 17 listopada 1889 r., a jego grób znajduje się na cmentarzu przy chorzowskiej parafii pw. św. Barbary.