logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Kongres Mediewistów

VI Kongres Mediewistow Polskich article lead

Naukowcy specjalizujący się w czasach średniowiecza zgromadzili się w dniach 20-22 września na VI Kongresie Mediewistów Polskich. Współorganizatorem spotkania był Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

 

Kongresy Mediewistów Polskich stanowią najważniejsze i najliczniejsze spotkania badaczy średniowiecza w Polsce. Inicjatywę ich organizacji wysuwa Stały Komitet Mediewistów Polskich (SKMP), współpracując w realizacji tego zadania z najważniejszymi i najprężniej działającymi ośrodkami akademickimi w kraju, goszczącymi kolejne spotkania: w Toruniu (2002), w Lublinie (2005), w Łodzi (2008), w Poznaniu (2011) i w Rzeszowie (2015). W tym roku spotkanie odbyło się na Uniwerytecie Wrocławskim.

 

Tematyka poszczególnych sekcji była ujęta w trzech zasadniczych obszarach:
I. Średniowieczne fundamenty cywilizacji i kultury europejskiej w kontekście światowym (m.in. strategie badań nad kształtowaniem Europy, znaczenie kontaktów międzykulturowych w tym procesie, wkład epoki warunkujący kształt poszczególnych dziedzin cywilizacji i kultury światowej w kolejnych stuleciach aż do dziś);
II. Obecność wieków średnich w dzisiejszej kulturze i życiu społecznym (m.in. miejsca pamięci, wielkie wydarzenia i rocznice, mediewalizm);
III. Żywotność badań (m.in. rozwój metod badawczych i ich interdyscyplinarność – np. cyfryzacja, LIDAR, zastosowanie genetyki; poszerzanie bazy źródłowej, zwłaszcza archeologicznej).

 

W programie Kongresu były też spotkania warsztatowe (m.in. archeologiczne, archiwalne i kodykologiczne), a jedną z sekcji naukowych prowadził prorektor PWT ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prof. PWT.