logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

XXI DFN na PWT

dfn news

Jedenaście wydarzeń w pięć dni. Zakończył się XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 2018 na Papieskim Wydziale Teologicznym.

 

DFN 2018 na naszej uczelni rozpoczął się w piątek 21 września 2018 wykładem dr. Roberta Goczała „Kontrowersje wokół początków międzynarodowego 'prawa narodów' (ius gentium) i jego teologiczne znaczenie - F. Vitoria, F. Suárez, H. Grocjusz”. Tuż po nim z prelekcją wystąpił ks. dr hab. Piotr Sroczyński, prof. PWT. Wykład „Katechizacja w II Rzeczypospolitej” był bezpośrednim odwołaniem do głównego tematu tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2018, który koncentrował się na stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. To tej rocznicy nawiązał także sobotni wykład „Wrocławski ekumenizm dla Niepodległej” współprowadzony przez ks. prof. dr. hab. Bogdana Ferdka i ks. mgr. Krzysztofa Wolnicę. Przed wykładem uczestnicy DFN wzięli udział w lekcji czytania Biblii po grecku. Warsztat ten prowadziła dr Anna Rambiert-Kwaśniewska.

 

Poniedziałkowy program DFN 2018 na PWT rozpoczął ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prof. PWT wykładem „Historia Biblii – historia Polski”. Następny wykład, połączony był z warsztatem „Granice moje i nasze. Zachowanie tożsamości w relacji, rodzinie i społeczeństwie”, który poprowadziła dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk. Popołudniu w auli PWT zgromadzili się uczestnicy DFN, którzy ponownie wysłuchali wykładu ks. dr. hab. Rajmunda Pietkiewicza, prof. PWT tym razem na temat: „Dlaczego dzieją się cuda, gdy uwielbiamy Boga?”.

 

Wtorkowe przedpołudnie to był czas na spotkanie z wielkimi postaciami Kościoła na Dolnym Śląsku minionego stulecia. Najpierw o ks. Wacławie Schenku, jako chrześcijaninie i obywatelu dwóch ojczyzn, opowiadał dr Paweł Beyga, a zaraz po nim o kardynale Bolesławie Kominku – wybitnym Polaku i patriocie, dr hab. Kazimiera Jaworska, prof. PWT.

 

Ostatni dzień XXI DFN 2018 na PWT składał się z wykładu przedstawionego przez dr Małgorzatę Piotrkowską-Dańkowską, która mówiła o technikach wizualizacji w lekturze Biblii. Na zakończenie Festiwalu odbyła się projekcja filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Dekalog I”. Po obejrzeniu filmu uczestnicy w grupach zastanawiali się, jaki jest klucz do przyszłości człowieka. Zajęcia prowadzili s. dr Kazimiera Joanna Wawrzynów OSU oraz o. dr Zbigniew Wawrzyniec Wojtyra OFM.

 

W wydarzeniach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2018 na Papieskim Wydziale Teologicznym wzięli udział uczestnicy z Wrocławia, Oławy oraz Kluczborka.

 

Galeria zdjęć z XXI WDD 2018 na PWT.

Wybrane wykłady zaprezentowane na XXI DFN można wysłuchać w dziale Multimedia.