logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

Wieści z Zielonej Wyspy

szymon k news

W ramach programu Erasmus+ Szymon Kocemba, alumn MWSD, jest od miesiąca na Pontifical University St Patrick’s College w irlandzkim Maynoothi. Przesłał nam swoje wrażenia z pierwszych tygodni pobytu.

  

„We wrześniu br. rozpocząłem inspirujące studia w Maynooth w Irlandii. Dzięki współpracy między uczelniami wraz z Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu otrzymałem możliwość nauki w kraju o bardzo bogatej historii związanej z chrześcijaństwem, która sięga kilkunastu stuleci. Jednym z pierwszych ewangelizatorów Zielonej Wyspy był św. Patryk. Niezwykłym w działaniach Patryka było to, że łączył to, co zastał z tym co przyniósł. Przemierzał on Irlandię jako bard, wędrowny poeta, opowiadając ludziom o nowej wierze. Ze św. Patrykiem wiąże się też opowieść o trójlistnej koniczynie. Patryk miał na przykładzie zerwanej koniczyny tłumaczyć Irlandczykom dogmat o Trójcy św. – jedna roślina, trzy liście, jeden Bóg w trzech osobach.

 

Studiuję teologię w jednym z wiodących ośrodków akademickich w Irlandii. Ponadto, przygotowuję się tutaj razem z innymi alumnami do kapłaństwa. Niewielkie miasto, w którym mieszkam znajduje się około 20 km od Dublina. St Patrick’s College i Maynooth University tworzą ogromny campus uniwersytecki, dzięki któremu rozwija się życie naukowe i kulturalne. Tutejszy Uniwersytet został ustanowiony w 1795 r. przez Parlament Irlandii, w którym przygotowywało się do kapłaństwa około 500 alumnów rocznie i swego czasu, było to największe seminarium duchowne na świecie.

 

Od pierwszego dnia mojego przyjazdu spotkałem się z serdeczną atmosferą w międzynarodowym środowisku. Uczestniczyłem w święceniach kapłańskich jednego z diakonów oraz miałem przyjemność brać udział w części spotkania plenarnego Konferencji Episkopatu Irlandii, które odbywało się w St Patrick’s College. W ramach programu studiów uczęszczam m.in. na zajęcia z następujących dziedzin: Canon Law, Sacred Scripture, Liturgy, Systematic Theology i Moral Theology. Na każdy wykład należy się odpowiednio przygotować, czytając artykuły naukowe, specjalistyczną literaturę, Pismo Święte oraz dokumenty Kościoła. Ponadto w kilku miejscach w miasteczku odbywa się codziennie Eucharystia, w której uczestniczy wielu świeckich studentów teologii tutejszego wydziału. W St Patrick’s College znajduje się także refektarz, Pugin’s hall, gdzie można zjeść typowo irlandzkie posiłki. Oprócz rozwoju duchowego i intelektualnego na pewno nie brakuje w Maynooth możliwości rozwoju fizycznego. Na terenie campusu oraz w okolicy znajduje się wiele pięknych alejek spacerowych, dobrze zagospodarowanych boisk do gier drużynowych i profesjonalnie wyposażona siłownia. Jeśli jest się zainteresowanym nowymi wyzwaniami, poznaniem fantastycznych ludzi, studiowaniem teologii, filozofii, sztuki lub poznaniem innej kultury, to St Patrick’s College spełnia te oczekiwania."

 

Galeria zdjęć.