logo PWT polskie negatyw
A+ A A-

11 I 2000 r. - Kanclerz dr Helmut Kohl

Kanclerz Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen nad Renem w rodzinie Jana (1887-1975) i Cecylii (1880-1979) Kohl z d. Schnur. Maturę uzyskał w r. 1950. W latach 1950-1956 studiował prawo, nauki społeczne i polityczne oraz historię na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem i w Heidelbergu. Doktoryzował się w zakresie filozofii w roku 1958.

W r. 1947 wstąpił do CDU i wspinał się po szczeblach kariery politycznej w tej partii, aż do r. 1973 kiedy został jej przewodniczącym w skali całego kraju. W latach 1982-1998 był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Pełnił tę funkcję przez cztery kolejne kadencje, także po zjednoczeniu Niemiec.

Helmut Kohl jest jedną z najwybitniejszych postaci życia politycznego Europy i świata w XX wieku. Jest jednym z konstruktorów ładu politycznego i gospodarczego w Europie w ostatnim ćwierćwieczu. Pomógł swoim zachodnim sojusznikom wygrać zimną wojnę. Nie przypadkiem jest kanclerzem jedności Niemiec i projektantem jedności Europy. W swoich działaniach zwracał zawsze uwagę na moralny wymiar polityki. Jego chrześcijański wizerunek zajmuje niewątpliwie miejsce obok portretów De Gaspariego, Schurnana i Adenauera - wielkich ojców i budowniczych jedności Europy. To on właśnie, aż do granicy ryzyka dyplomatycznego, przypomniał Unii Europejskiej, że musi wciąż dążyć także do bycia wspólnotą wartości chrześcijańskich. Jego ścisłe kontakty ze Stolicą Apostolską i Episkopatem wnosiły światło do dyskursu politycznego.

Wysoka kultura polityczna Kohla zaznacza się wyraźnie także w stosunkach niemiecko-polskich. Sprawa uznania granicy niemiecko-polskiej, niezwykła lojalność wobec premiera Mazowieckiego, muszą budzić respekt wobec Kohla jako męża stanu. Potrafił nie tylko wyznać, że "bardzo dobrze rozumie Polaków", lecz także to, że "przyjmuje gorzki ciężar historii" i w tym historycznym momencie akceptuje granicę na Odrze i Nysie.

Kanclerz Helmut Kohl jest laureatem wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń międzynarodowych i krajowych. Jest doktorem honoris causa wielu znakomitych uczelni, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Weizmanna w Rehovot w Izraelu. Jest honorowym profesorem Uniwersytetu w Szanghaju.

Jego główne dzieła to "Hausputz hinter den Fassaden" (1971), "Zwischen Ideologie und Pragmatismus" (1973), "Die CDU - Portrait einer Volkspartei" (1981).

Kanclerz Helmut Kohl jest katolikiem, żonatym. Ma dwóch synów.

Pliki do pobrania (PDF):