Slide background
Slide background

Wielcy Kanclerze

Abp Józef Kupny

kupny

Ks. dr Józef Kupny, Arcybiskup Metropolita Wrocławski, został 16 czerwca 2013 r., a więc w dniu kanonicznego przejęcia Archidiecezji, nowym Wielkim Kanclerzem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Abp Marian Gołębiewski

golebiewskiKs. prof. dr hab. Marian Gołębiewski, Arcybiskup Senior, pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza Papieskiego Wydziału Teologicznego od 24 kwietnia 2004 r. do 16 czerwca 2013 r. 

Czytaj więcej

Kard. Henryk Gulbinowicz

gulbinowiczUrodzony w Wilnie 17 X 1928 r. w rodzinie ziemiańskiej. Dzieciństwo spędził w majątku ojcowskim w Szukiszkach. W 1944 został przyjęty do wileńskiego arcybiskupiego WSD. Formację kapłańską w WSD i studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym USB przerwało aresztowanie 20 II 1945 profesorów i alumnów, a następnie przymusowy wyjazd do Białegostoku, gdzie w 1945 wznowiło swą działalność wileńskie WSD.

Czytaj więcej

Bp Wincenty Urban

urbanUrodzony 13 II 1911 roku w Grodzisku Dolnym k/Przeworska jako syn Antoniego i Marii z d. Ziemba. Nauki gimnazjalne pobierał w Leżajsku, studia teologiczne odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1936 roku, pracował jako wikariusz i katecheta kolejno w Sokolnikach, Biłce Szlacheckiej i Kamionce Strumiłowej, a w latach 1940-45 był proboszczem w Białce Szlacheckiej.

Czytaj więcej

Kard. Bolesław Kominek

kominekPochodził z rodziny Franciszka i Katarzyny z Kozielskich. Ur. się 23 XII 1903 r. w Radlinie.. Maturę uzyskał w 1923 r. w Gimnazjum w Rybniku. Po ukończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim przyjął 11 IX 1927 r. święcenia kapłańskie w Katowicach. W latach 1927-30 studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu, zdobywając licencjat nauk społecznych i doktorat z filozofii na podstawie pracy La philosophie de R. Eucken a la lumiere du Thomisme.

Czytaj więcej